Pałac Chojnata k/Białej Rawskiej

Wola Chojnata 59
96-230 Biała Rawska,

woj. łódzkie

Rezerwacje indywidualne
tel. +48 46 813 88 30
gsm. +48 513 126 775
recepcja@palacchojnata.com

Rezerwacje grupowe
Szkolenia/ konferencje
Biuro Sprzedaży o/ Warszawa
tel. 48 22 826 30 82
fax. 48 22 827 09 75
palac@trip.pl

Historia

Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał Pałac w jego dzisiejszym kształcie. Najbezpieczniej będzie umiejscowić go w drugiej połowie wieku XIX.

Przed przebudową Pałac zapewne był nieco mniej okazały i to z nim właśnie, a ściślej z jego ówczesnym właścicielem wiąże się ciekawa, choć nieco melodramatyczna legenda.

Wieść niesie, że Pałac Chojnata w XIX wieku był miejscem spotkań różokrzyżowców, ale jako że spotkania masońskie od zawsze były okryte tajemnicą nie można tego z całą pewnością potwierdzić.

 

 

1820 - Wola Chojnata własnością generała Stanisława Wojczyńskiego
1820

Przebudowa dworu

Wola Chojnata trafiła w posiadanie byłego generała wojsk polskich walczących przy Napoleonie, niejakiego Stanisława Wojczyńskiego. Generał zjawił się w Woli Chojnackiej nie sam, lecz z żoną, aktorką paryskich teatrów – Seraphine du Chateau. Dawny dwór postanowił ponoć przebudować na pałac i podarował go swojej wybrance. Chimeryczna żona na spokojnym Mazowszu wytrzymała zaledwie kilka lat i pewnego dnia podczas nieobecności męża uciekła do wielkiego świata, czyli do rodzinnego Paryża. Rozżalony generał oddał Pałac w dzierżawę.

1830

Sprzedaż Pałacu

Generał sprzedał Pałac Wincentemu Rębowskiemu – byłemu kapitanowi wojsk polskich. Sam szukał pocieszenia w alkoholu.

1860

Testament Wincentego Rębowskiego

Wincenty Rębowski, którego nagrobek oglądać można na cmentarzu w Białej Rawskiej, w swoim testamencie oddał wieś i pałac w ręce Józefa Wierzbickiego. To właśnie za jego czasów pałac nabrał okazałych, neorenesansowych kształtów, które podziwiać możemy do dzisiaj. Przypuszcza się, że wpływ na projekt przebudowy mieli bracia Marconi, którzy w tym czasie zaprojektowali w Polsce wiele podobnych budowli.

1918

Lata międzywojenne

W latach międzywojennych ostatnim właścicielem dóbr Wola Chojnata był syn Józefa Wierzbickiego – Mieczysław.

1945

Po wojnie...

Po wojnie, a ściślej po reformie rolnej w roku 1945 pałac przeszedł na własność do Skarbu Państwa i od tego momentu zaczyna się smutna części historii Pałacu. Przez wiele, długich lat o obiekt nikt nie dbał...

1995

Czas renowacji

W tym właśnie roku Pałac Chojnata stał się własnością Pana Krzysztofa Malareckiego, który poddając go renowacji, przywrócił mu dawną świetność.

DZIŚ

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress