Pałac Chojnata k/Białej Rawskiej

Wola Chojnata 59
96-230 Biała Rawska,

woj. łódzkie

Rezerwacje indywidualne
tel. +48 46 813 88 30
gsm. +48 513 126 775
recepcja@palacchojnata.com

Rezerwacje grupowe
Szkolenia/ konferencje
Biuro Sprzedaży o/ Warszawa
tel. 48 22 826 30 82
fax. 48 22 827 09 75
palac@trip.pl

Okolica

„Rawska Ósemka” to wyjątkowy i niepowtarzalny szlak turystyczny w kształcie cyfry „8”, łączący największe atrakcje turystyczne Krainy Rawki. Przebiegające tu drogi nr 72 i 8 zapewniają dobry dojazd od strony Warszawy, Łodzi i Katowic. Trasa wiedzie przez liczne wsie i miasteczka, łącząc zabytki architektury sakralnej, pałacowej i dworskiej, unikalne atrakcje przyrodnicze oraz pomniki przyrody nieożywionej. Tak duże urozmaicenie sprawia, że każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Szlak „Rawska Ósemka” rozpoczyna się i kończy w miejscowości Babsk.

 

Trasy:


A. Babsk – Kurzeszyn – Soszyce – Boguszyce – Rawa Mazowiecka – Sierzchowy – Cielądz – Ossa – Babsk
B. Regnów – Rylsk – Biała Rawska – Wola Chojnata – Chojnata – Wola Pękoszewska – Jeruzal – Babsk

 

Szlak „Rawska Ósemka”

 

1 Babsk

Warto zobaczyć m.in.: zespół dworski z pocz. XIX w., klasycystyczny kościół p.w. Św. Antoniego Padewskiego, zabytkowy grobowiec Konstancji Gładkowskiej, muzy i wielkiej miłości Fryderyka Chopina. W porze jesiennej w Szkole Podstawowej w Babsku, od 14 lat odbywają się coroczne Koncerty Chopinowskie.

2 Kurzeszyn

Będąc w tej niewielkiej wsi należy zobaczyć m.in.: murowany kościół parafialny wzniesiony w latach 1923 – 1924, stary młyn wodny, jak również zabytkowe kapliczki oraz wczesnośredniowieczne grodzisko.

3 Pałac w Rossosze

Obowiązkowym przystankiem jest Pałac w Rossosze. Jest to niezwykle malowniczy obiekt, który został zbudowany w 1828 roku. Od 1977 roku znajduje się na liście zabytków.

4 Boguszyce

Chociaż na kilka minut warto zatrzymać się w tej miejscowości, gdzie podziwiać można drewniany kościół p.w. św. Stanisława Biskupa z lat 1550 – 1558.

5 Rawa Mazowiecka

W miejscowości docieramy do stacji kolei wąskotorowej. Przy dworcu znajduje się plac, pozwalający na pozostawienie samochodu, i kontynuację podróży zabytkową wąskotorówką. Kolejnym przystankiem jest Zamek Książąt Mazowieckich. Zamek ten był siedzibą Książąt Mazowieckich, później więzieniem stanowym i skarbcem podatku kwarcianego. Niestety wielokrotnie niszczony popadał w ruinę. Dalsza trasa wycieczki prowadzi do XVIII w. kościoła p. w. św. Pawła od krzyża, a następnie do rynku, gdzie warto zwrócić uwagę na zespół klasztorny o. Jezuitów.

6 Sanogoszcz

We wsi możemy zobaczyć zabytkowy młyn wiatrowy.

7 Sierzchowy

We wsi na uwagę zasługuje kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w latach 1520 – 1544. W przedsionku kościoła można zobaczyć kość mamuta, wykopaną w trakcie budowy świątyni. Miejscowa legenda głosi, że gdy kość się rozpadnie, nastąpi koniec świata. Z kolei w północną ścianę kościoła wmurowano pocisk artyleryjski, który doprowadził do zniszczenia świątyni w 1915 roku. Nieopodal znajduje się również stary młyn wodny.

8 Cielądz

W tej malowniczej wsi warto zobaczyć murowany, neogotycki kościół parafialny p.w. św. Trójcy, wzniesiony w 1856 roku.

9 Regnów

We wsi warto zobaczyć kościół p.w. Nawiedzenia NMP w stylu barokowym, wzniesiony w 1764 roku. W tym miejscu znajduje się przewężenie naszego szlaku. Zmęczeni podróżą mogą korzystać z łącznika by poprzez stację kolei wąskotorowej Pągów, młyn wodny w Wólce Lesiewskiej oraz zabytkowy park dworski w Ossie, dojechać z powrotem do Babska.

10 Rylsk Mały

We wsi znajduje się zabytkowy zespół dworski oraz pozostałości parku krajobrazowego z końca XIX stulecia. Z podobnego okresu pochodzi zespół dworski w pobliskiej wsi Rylsk Duży.

11 Biała Rawska

Miasto o 760 letniej tradycji, w którym kończy bieg Rogowska Kolej Wąskotorowa. W Białej Rawskiej zachowany jest dawny układ urbanistyczny miasta, gotycki kościół p.w. Św. Wojciecha – Sanktuarium Matki Boskiej Miłosiernej. Godna uwagi jest również klasycystyczna synagoga z połowy XIX wieku oraz zespół pałacowo – parkowy w stylu romantycznym.

12 Wola Chojnata

We wsi znajduje się zabytkowy zespół pałacowo – parkowy. Pałac to neorenesansowy obiekt wzniesiony w 1873 roku, według projektu znanego architekta Henryka Marconiego otoczony parkiem z początku XIX wieku. W pałacu mieści się elegancka restauracja i hotel. Na przeciwko są stawy rybne, gdzie często można nabyć świeże ryby.

13 Chojnata

Tutaj odnajdziemy pobenedyktyński kościół, dzwonnicę oraz plebanię. W pobliżu zespołu kościelnego stoi murowany, parterowy dwór. W sąsiedztwie – zabytkowa aleja modrzewiowa, w tym również modrzew o obwodzie 3,5 metra. Nieopodal znajduje się również młyn wodny.

14 Wola Pękoszewska

Jadąc dalej powtórnie przecinamy drogę krajową E67 (8) i docieramy do Woli Pękoszewskiej z jej dworem z 1823 roku oraz parkiem z zabytkowym drzewostanem.

15 Jeruzal

Kierując się na Stary Łajszczew skręcamy w lewo na Jeruzal, by podziwiać murowany kościół p.w. Podwyższenia Krzyża, wzniesiony w 1718 roku w stylu barokowym oraz pobliską kaplicę „Ganca”, z 1626 roku. Ostatnim punktem naszego szlaku jest dwór oraz park dworski w Lisnej. Ostatni odcinek szlaku łączy Lisną z Babskiem zamykając pętlą zabytki Krainy Rawki.


Mapa - "Rawska Ósemka"

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress